بیماریهای کلیوی

بیماری های کلیوی به دو زیر شاخه تقسیم میشوند :حاد و مزمن.
🐾فرم حاد این بیماری در طی چند روز به طول می انجامد و معمولا یک دلیل برای به وجود امدنش دارد. مثل عفونت کلیه و یا مسمویت با ضد یخ . فرم مزمن بیماری به مرور زمان اتفاق میافتد و در نتیجه به طور تدریجی عملکرد کلیه کم میشود .در بیشتر مواقع هم دلیلی برای این تشخیص داده نمیشود و معمولا درسگ هایی با سن های بالا تشخیص داده میشود.
کلیه توانایی بازسازی خودش را ندارد و وقتی که جراحت از حدی بیشتر شود برای همیشه این اسیب با کلیه میماند. اولین نشانه های بیماری کلیوی وقتی ظاهر میشود که دوسوم و یا سه چهارم از عملکرد کلیه از دست داده میشود.

تغییر در ادرار کردن
کلیه ها نقش مهمی در نگه داری اب در بدن دارد .دفع مقدار زیادی از ادرار اولین نشانه از بیماری کلیه در سگ است.
به عبارت دیگر سگ هایی با بیماری حاد کلیوی مقدار کمتری ادرار دفع میکنند و در نهایت ممکن است اصلا دفعی نداشته باشد و کلیه عملکرد خود را از دست بدهد برای همیشه .

دفع مقادیر زیاد ادرار رقیق از نشانه های بیماری کلیوی است.

افزایش تشنگی
زمانی که مقدار زیادی از اب بدن به صورت ادرار از بدن دفع می شود. سگ هایی که مشکلات کلیوی دارند دهیدراته (کم ابی ) هستند و به صورت افراطی تشنه میشوند .در ابتدا به وسیله مصرف اب جبران میشود ولی این نقص در نهایت نمیتوانند میزان ابی که از دست دادند را با نوشیدن جبران کنند.

بی حالی
کم ابی بدن باعث میشود سگ احساس بدی داشته باشد و باعث از دست دادن انرژيی میشود که در حالت معمول دوست دارد به بازی کردن بپردازد.
یک کلیه سالم مسئول فیلتر کردن مواد حاصله از متابولیسم سلولی ست که باید با ادرار از بدن دفع شود. در بیماری های کلیوی که باعث اختلال در عملکرد میشود باعث بالا رفتن سطح کراتین و اوره خون که این باعث میشود سگ از حالت طبیعی خارج شود.
در نهایت در سگ ها با بیماری مزمن کلیوی، کلیه نمیتواند انزیمی که باعث ساخت گلبول قرمز از مغز استخوان میشود را بسازد و در نتیجه سگ با کم خونی و بی حالی حاصل از ان مواجه میشود.

کم اشتهایی
در سگ ها با بیماری کلیه به دلیل تغییرات در متابولیسم بهبیحالی منجر میشود و در اخر نتیجه اش از دست دادن اشتها است. سگ هایی که به بیماری مزمن کلیه دچار هستند در طولانی مدت بی اشتهایی انها باعث از دست دادن مقدار زیادی از وزن انها میشود
سگ هایی که بیماری کلیوی دارند در سطح بالاتری از ریسک دچار شدن به بیماری های دستگاه گوارش قرار دارند. و این وضعیت باعث درد در ناحیه شکم مخصوصا بعد از خوردن غذا شود و این خود عاملی برای بی میلی به غذا میشود.

نشانه های مشکلات دستگاه گوارش:
سگ هایی که به بیماری های پیشرفته کلیوی دچار هستند اغلب شروع به استفراغ میکنند و این به خاطر تحریک و پیشرفت مشکلات دستگاه گوارش است که به دیگر مشکلات متابولیسیمی مربوط میشود. بعضی از سگ ها دچار اسهال میشوند و اگر به اندازه کافی بدن آنها بی آب شود بعد از ان ممکن است دچار یبوست شوند .

نشانه های پیشرفته بیماری های کلیوی:
کلیه طبیعی برای بدن حیاتی است و زمانی که نقص پیشرفته در کار کلیه باشد علائم زیر میتواند مشهود باشد :
🔶زخم های دهان
🔷منزوی و گوشه گیر شدن
♦️چشمانی فرورفته به خاطر کم ابی بدن
🔶مشکل در راه رفتن و ایستادن
🔷زوال عقل
♦️اختلال تنفس
🔶تشنج
🔷افتادن ناگهانی
♦️خونریزی
🚑در بردن سگ به نزد دامپزشک کوچکترین تعللی نکنید‼️
در مواردی که بیماری میتواند جدی باشد چنانچه هرچه سریع تر به دامپزشک مراجعه شود میتواند در تشخیص بیماری کمک کند و در نتیجه درمان را میتوان به موقع شروع کرد. بعضی از سگ ها با بیماری فرم حاد کلیوی هم اگر به موقع تشخیص داده شود و درمان شروع شود میتوانند درمان شوند و به زندگی نرمال و سالم خود برگردند و عمری طولانی هم داشته باشند .اما بیماری فرم مزمن ان به طور کامل قابل درمان نیستند ولی این بدان معنی نیست که نمیشود برای انها کاری کرد بلکه با درمان های حمایتی میتوان بقیه عمر را به بهترین شکلی که ممکن است در کنار خانواده سپری کنند.

فرصت برای شروع درمان کم است و هرگز برای ارجاع به مراکز درمانی تعلل نکنید.🚑